آموزش صفر تا صد مراحل نقاشی ساختمان

آموزش صفر تا صد مراحل نقاشی ساختمان

آموزش صفر تا صد مراحل نقاشی ساختمان

سلام و درود بر همراهان ابزار تابا باز هم با یک مطلب آموزشی دیگر در خدمتتان هستیم امروز قصد داریم آموزش صفر تا صد نقاشی ساختمان را به شما دوستان و همراهان آموزش دهیم با ما در ادامه این مطلب همراه باشید ...

تاریخچه ساخت رنگ در ایران :

براي آشنايي با تاريخچه و سابقه صنعت رنگ كشور به سالهاي 1300 باز مي گرديم كه هنوز رنگ در داخـل كشور توليد نمي شد و استادكاران نقاش، رنگ مورد نياز براي رنگ آميزي كاخ ها و ابنيه دولتي را با استفاده از مواد گياهي و معدني در پاي كار، به صورت دستي و با فرمولهاي سنتي توليد مي كردند.  در سال 1318، اولين واحد رنگسازي امروزي به نام رنگسازي ايران اقدام به توليد و عرضه رنگ روغــني كارخانه‌اي نمود و پس از آن شركتهاي رنگ سرو و رنگ شمس فعاليت رنگسازي خود را آغاز نمودند. در آن سالها هنوز رنگ روغني كارخانه‌اي با استفاده از روغن هاي گياهي و پودرهاي معدني توليد مي شـد و اين امر تا سال 1341 كه اولين محصول رنگ روغني با استفاده از رزين الكيد توسط شركت پلاسكار به بازار عرضه گرديد، ادامه داشت. رنگ پلاستيك بر پايه پلي وينيل استات برای مصارف ساختماني نيز براي اولين بار در سال 1338 توســـط شركت پلاسكار توليد و عرضه شد و پس از آن شركتهاي هاويلوكس، رنگين، ديروپ، سوپر رنگ از سال 1341 تا 1347 به تدريج، رنگ پلاستيك خود را به بازار عرضه نمودند. در واقع مي توان گفت كه در سال 1344 صنعت رنگسازي در ايران شكل تازه ای يافت و واحدهاي مـتعددی فعاليت خود را آغاز نمودند. شركتهاي تاباشيمي، ديروپ ايران، رنگين، سوپررنگ و پارس پامچال از جمله شركتهايي هستند كه در اين سال پا به عرضه صنعت رنگ كشور گذاشته و محصولات جديدي مانند لاكهای روي چوب، رنگهاي هوا خشك و كوره‌ای صنعتي و رنگهاي تعميري خودرو را به بازار عرضه نمودند. از اواخر دهه ۵۰ تعداد واحدهای تولیدکننده رنگ افزایش یافت و امروز صنعت رنگ کشور با بیـش از 350 واحد صنعتی مجاز با مجموع ظرفیت ۹۰۰ هزارتن در سال تولید انواع رنگهای ساختمانی وصنعتی و همچنین صدها واحد غیر مجاز مشغول به فعالیت می باشد. با توجه به پیشرفت روزافزون دانش بشری ساخت و تولید رنگ های ساختمانی و صنعتی نیز رشد چشمگیری داشته از این رو شاهد تولید رنگ های مختلفی مانند روغنی، اکریلیک، پلاستیک، نیمه پلاستیک و … بوده ایم.

مقدمه :

دانستن مراحل نقاشی ساختمان می‌تواند برایتان دو مزیت به همراه داشته باشد، اول این که اگر شما صفر تا صد مراحل نقاشی ساختمان را یاد بگیرید، می‌توانید بدون صرف هزینه برای استخدام نقاش، خودتان کار نقاشی منزل خویش را انجام دهید و اینگونه از هزینه‌های خود بکاهید. دوم این که اگر شما بتوانید یک آشنایی نسبی با مراحل نقاشی ساختمان به دست بیاوید، می‌توانید نقش پررنگ‌تری در همفکری با نقاش یا طراح خانه خود ایفا کنید، به طوری که طرح نهایی خانه‌تان نزدیکی بیشتری به طرح ذهنی شما داشته باشد. توجه داشته باشید که صرف دانستن تئوری مراحل نقاشی ساختمان نمی‌تواند از شما یک نقاش بی‌نقص بسازد، لذا اگر می‌خواهید تمام مراحل نقاشی ساختمان خود را، خودتان به انجام برسانید، بهتر است قبل از شروع فرآیند نقاشی، کارتان را روی سطوح آزمایشی امتحان کنید.

انتخاب رنگ مناسب :

دقت کنید که بهترین رنگ را برای نقاشی انتخاب کنید. به دلیل اینکه افراد در انتخاب رنگ از سلیقه شخصی یا مد روز پیروی می کنند. ممکن است با مشکلات عمده ای مواجه شوند. بیشتر افراد از رنگ های عامه پسند استفاده می‌کنند به همین دلیل در انتخاب رنگ آنها تنوع زیادی وجود ندارد. به عنوان مثال در نقاشی ساختمان بیشتر افراد از رنگ سفید، طوسی، استخوانی یا آبی استفاده می‌کنند.
همزمان با تغییر مد، رنگ های ساختمان هم تغییر پیدا کرد و به سمت رنگ‌های خاصی مانند قرمز، زرد، نقره ای و... رفت که همگی برگرفته از تأثیر آداب و رسوم و فرهنگ ملت یا کشورهای دیگر است. امروزه در منازل یا دفاتر از یک رنگ واحد استفاده نمی شود بلکه از ترکیب رنگ ها با یکدیگر استفاد می شود.
نکته مهم اینست که رنگ اتاق یا دفتر خود را مطابق با دکوراسیون، رنگ مبل ، ارتفاع سقف و نور و روشنایی اتاق خود انتخاب کنید. رنگ ها در خلق و خو و روح و روان ما تأثیر زیادی دارند. اگر در دراز مدت در مقابل پرتو رنگی خاص قرار بگیریم انرژی پنهانی آن رنگ به ما منتقل خواهد شد.


تمیز کردن دیوارها و سقف :

گرد و غبار و لکه های چربی روی دیوار را با استفاده از مواد شوینده و یک اسفنج نرم بشویید. با استفاده از آب، باقی مانده‌های مواد شوینده را از دیوار و سقف پاک کنید. پس از این مرحله نوبت گرفتن لکه‌های احتمالی سطوح است. برای این کار شما به پودر کناف یا بتونه و یک عدد کاردک و لیسه و سمباده نیاز دارید که همه این ها در ابزار فروشی‌ها یافت می‌شوند را تهیه نمایید.

استفاده از نوار چسب کاغذی :

قبل از اینکه دیوارها را رنگ کنید از نوار چسب کاغذی استفاده کنید و پنجره ها و چارچوب ها را چسب بزنید تا رنگی نشوند پس از خشک شدن رنگ نوار چسب ها را بکنید، با استفاده از این روش هیچ اثری از رنگ بر سطح قاب درب و پنجره باقی نخواهد ماند.

بتونه کاری :

پودر کناف یا بتونه را روی کاردک بریزید و با لیسه آن را روی لکه‌ها و افتادگی‌های گچی وقسمت های خراب و ناصاف دیوار بمالید. سطح را در پایان هر لکه‌گیری کاملاً صاف کنید؛ چرا که اگر پودر کناف یا بتونه خشک شود کندن آن بسیار مشکل خواهد بود. پس از خشک شدن بتونه باید سطح نقاشی را بار دیگر سمباده بکشید تا یک دست شود، پیش از شروع مرحله بعدی لازم است بار دیگر گرد و خاک ایجاد شده ناشی از کار با سمباده را تمیز کنید.

آستر زدن :

پس از تمیز کردن دیوار ، باید دیوارها را آستر بزنید. بیشتر مردم فکر می‌کنند، دیوارهایی که قبلا چندبار رنگ شده‌اند دیگر نیازی به آستر زدن ندارند اما درواقع آستر زدن باعث می‌شود که رنگ به‌طور یکنواخت روی دیوار بنشیند. به این ترتیب در انتها، دیوارها ظاهری درخشنده و صاف خواهند داشت.

نکته خیلی مهم :

برای رنگ کردن ساختمان ابتدا از سقف شروع کنید سپس دیوارها را رنگ کنید به این دلیل که هنگامی که شما ابتدا دیوارها را رنگ کنید و بعد از سقف را ، وقتی که در حال رنگ کردن سقف هستید ممکن است مقداری رنگ روی دیوار بریزد و کار شما را خراب کند و زحمت شما را به هدر دهد آن وقت شما مجبور می شوید مجددا دیوار رنگ نمایید.

نقاشی دیوارها با دو روش زیر انجام می شود:

رنگ آمیزی ساختمان با قلمو :

رنگ امیزی ساختمان با قلمو کار ساده ای نیست و بدون داشتن تجربه نتیجه کار چندان جالب نخواهد شد. به جای ماندن رد قلمو بدترین اتفاقی است که در اغلب موارد دیده می شود.

برای شروع قلمو را به رنگ آغشته کرده و روی دیوار از بالا به پایین بکشید. یادتان باشد قلمو را تنها تا نیمه در رنگ فرو برده و رنگ اضافی را با لبه قوطی رنگ بگیرید. قلمو را بیش از حد روی دیوار فشار ندهید و اجازه دهید رنگ به آرامی از قلمو به دیوار منتقل شود. اگر کار را از بالا شروع کنید، همه شره های رنگی در انتها پوشیده خواهد شد.

یک فضای محدود را برای رنگ آمیزی ساختمان در نظر بگیرید. مثلا ابتدا یک اندازه ۵۰ در ۵۰ را رنگ کرده و سپس قلمو را دوباره در سطل رنگ بزنید. به همین ترتین همه دیوار را یک دست کامل رنگ کنید. برای رنگ امیزی ساختمان نیاز به چند قلمو با پهنای مختلف دارید. قلموهای کوچکتر برای لبه ها به کار می رود از قلموی بزرگ تر نیز برای نقاشی ساختمان روی دیوارهای بزرگ تر استفاده می شود.

رنگ آمیزی ساختمان با غلطک :

غلطک بهترین وسیله برای نقاشی ساختمان است که برای دیوارهای بزرگ و بدون گچکاری استفاده می شود. استفاده از غلطک زمان رنگ آمیزی و نقاشی را بسیار کوتاه تر می کند. اگر می خواهید رنگ آمیزی ساختمان را به سرعت انجام دهید از غلطک استفاده کنید. کار با غلطک چندان دشوار نیست و با کمی دقت امکان پذیر است. معمولا غلطک به همراه سینی مخصوص به فروش می رسد که برای رنگ در نظر گرفته شده. برای رنگ امیزی ساختمان بهتر است غلطک را ابتدا در رنگ غوطه ور کنید تا کاملا مرطوب شود. هرگزاز غلطک خشک برای نقاشی ساختمان استفاده نکنید. پس از آماده سازی غطک و مرطوب کردن آن می توانید کار رنگ آمیزی را شروع کنید.

غلطک را در سینی مخصوص رنگ حرکت داده و همه سطح آن را با رنگ آغشته کنید. مراقب باشید غلطک بیش از اندازه رنگ را جذب نکند زیرا در هنگام کار بر روی دیوار شره می کند و مشکل ساز می شود. غلطک را از بالا به پایین و به صورت مورب حرکت دهید با هر حرکت بخشی از دیوار رنگ امیزی خواهد شد. شکل صحیح حرکت غلطک روی دیوار شبیه به حرف M انگلیسی است. رنگ را از قسمت کنار دیوار شروع کرده و همه دیوار را به طور کامل با رنگ بپوشانید.

یک توصیه مهم این است که از تکنیک W استفاده کنید. یعنی ابتدا با غلتک روی قسمتی از دیوار، رنگ را به شکل w بکشید، سپس بدون این‌که غلتک را بردارید، w را به‌طور کامل رنگ کنید. تمام قسمت‌ها را به همین ترتیب رنگ بزنید تا آن دیوار کاملا رنگ شود.
کناره‌ها و چهارچوب‌ها را هم رنگ کنید. وقتی رنگ دیوارها کاملا خشک شد، کناره‌های دیوارها را با نوارچسب مخصوص بپوشانید، سپس چهارچوب درها و پنجره‌ها را با قلم‌مو رنگ بزنید.
می‌توانید دیوارها را به‌راحتی و با صرف وقت کمتر رنگ کنید. با توجه به نکات زیر در وقت، انرژی و رنگ مصرفی صرفه‌جویی کنید.
فقط نوک قلم‌مو را به رنگ آغشته کنید. بیشتر از یک‌سوم قلم‌مو را در ظرف رنگ فرو نبرید. رنگ اضافه نه‌تنها سرعت کار را افزایش نمی‌دهد، بلکه در قسمت پایین موهای قلم‌مو جمع می‌شود و تمیز کردن آن بسیار دشوار است. درضمن این کار باعث می‌شود که قلم‌مو زودتر خراب شود.
با یک پیچ‌گوشتی که به سر آن یک تکه پارچه پیچیده‌اید، داخل شیار لبه قوطی رنگ را تمیز کنید. اگر رنگ در این شیارها جمع شود، در قوطی خوب بسته نمی‌شود.
قبل از بستن در قوطی، ابتدا روی دهانه آن یک کیسه پلاستیکی نازک قرار دهید، سپس در آن را بگذارید و با وسیله‌ای مثل چکش در آن را محکم کنید.
با یک ماژیک ثابت، اسم و شماره رنگ را روی در قوطی بنویسید. درضمن با یک تکه پارچه کمی از همان رنگ را روی در قوطی بمالید. با داشتن مشخصات رنگ داخل قوطی، هنگام استفاده مجدد از آن‌، کار شما آسان‌تر می‌شود.

وقتی دیوارها کاملا خشک شدند، نوارها را با برشی زاویه‌ای از سطح قاب پنجره و درب جدا کنید. با استفاده از این روش کار نقاشی اتاق شما به خوبی انجام می‌شود.

مراحل نقاشی دیوارهای گچی :

رنگ کردن دیوارهای گچی و رنگ نخورده با دیوارهای رنگ شده تفاوت دارد. نمی توان مستقیماً رنگ مورد نظر را بر روی دیوار گچی در ساختمان های نوساز به کار برد. ابتدا بایستی دیوارهای گچی روغنکاری شود برای این منظور می توان از روغن الیف استفاده کرد.
ابتدا با کناف درزگیری پستی و بلندی های ناشی از خشک شدن گچ را بر طرف می کنیم با خشک شدن بتونه درزگیری نوبت به پشت تیغ کشیدن تمام قسمت های دیوار می شود تا دیوارعاری از هر اضافاتی شود.
حال نوبت به اجرای روغن زیرکار می شود،روغن زیر کار الیف درجه 1 را با تینر روغنی ترکیب می کنیم تا روغن رقیق شده و مناسب برای اجرا بر روی دیوار گچی شود.
نکته : هر چه کیفیت و مرغوبیت روغن زیرکار به کار رفته در زیرسازی رنگ بهتر باشد طول عمر و کیفیت رنگ آعمال شده نیز بیشتر می شود.
خشک شدن روغن الیف یا پرایمر(برای رنگ آکریلیک) ، از 1 تا 3 روز بسته به شرایط هوا زمان می برد.

روغن کاری با ایجاد حالت چسبندگی بین رنگ و دیوارهای گچی، موجب پوشش دهندگی بهتر رنگ ساختمان خواهد شد. بدون رنگ کاری، خورندگی بین رنگ نهایی و دیوار بسیار زیاد بوده و رنگ نهایی از کیفیت خوبی برخوردار نخواهد شد و هزینه رنگ آمیزی ساختمان نیز به شدت افزایش می یابد.
بتونه کاری نیز یکی از کارهای اصولی است که قبل از رنگ آمیزی انجام می شود. این کار نیاز به مهارت و تخصص نقاش دارد. در نظر داشته باشید بتونه کاری به تنهایی برای زیرسازی رنگ کافی نیست. حتما باید روغن کاری نیز انجام شود.
باید به وسیله ی تیغ و کاردک نقاشی،بتونه ی روغنی را (روش ساخت) به روش ماستیک (سر تا سر ) از 1 تا 3 مرتبه اجرا کنید.بهترین زمان برای خشک شدن بتونه ای با این ضخامت از 3روز تا یک هفته می باشد.(رنگ آمیزی حرفه ای)
اما اگر خودتان در منزل این کار را انجام می دهید توصیه می کنیم که از ضخامت بتونه بکاهید تا فشار کاری کاسته و زمان خشک شدن بتونه به 1 روز کاسته شود.

سنباده کاری دیوار یکی دیگر از مواردی است که در رنگ آمیزی ساختمان بر روی دیوارهای گچی باید انجام شود. سنباده کاری اولیه سطحی است و زیاد نیازی به ریزه کاری نمی باشد. بعد از این مرحله می توان یک دست آستر بر روی دیوار زد و سپس سنباده کاری دقیق تر و ظریف تر نهایی را انجام داد.سپس می توان آستر دوم را بر روی دیوار انجام داد و پس از خشک شدن رنگ رویه را بر روی دیوار به کار برد.
بعد از خشک شدن بتونه روغنی نوبت به اجرای سمباده 120 کاغذی و کشیدن آن بر روی سطوح دیوار می شود .
باید طوری سمباده را بر روی دیوار بکشید که دیوار صاف و صیقلی شود و از طرفی طوری سمباده کشیده نشود که باعث خط و خش دار شدن دیوار شود.
سپس دیوار را از هرگونه اضافات و گردو غبار تمیز می کنیم.
در مرحله ی بعد نوبت اجرای دست اول رنگ (روغنی یا آکریلیک) می باشد.
بعد از خشک شدن رنگ (زمان خشک شدن رنگ روغنی 24 ساعت)(زمان خشک شدن رنگ آکریلیک 2 ساعت) نوبت به لکه گیری و بتونه کاری مرحله ی دوم می باشد.
برای رنگ روغنی از بتونه ی روغنی و برای رنگ آکریلیک از بتونه ی پلاستیک یا بتونه ی آکریلیک استفاده می شود.
با خشک شدن بتونه ها  ( از2 ساعت آکریلیک تا 1 روز روغنی) و سمباده کشیدن روی آن ها حال باید با فواصل زمانی معین دو تا سه دست رنگ باقی مانده را اجرا کرد.

برای رنگ آمیزی دیواری که قبلاً رنگ شده نیازی به روغن کاری نیست ولی لکه گیری و ترمیم ترک ها، سنباده کاری، آستر اول و دوم حتما قبل از رنگ آمیزی نهایی انجام می شود. خشک شدن هر یک از مراحل قبلی برای تثبیت رنگ رویه بسیار ضروری است.

" لطفا نظرات و دیدگاه خود را در کادر زیر برای ما ارسال نمایید."

نظرات بازدیدکنندگان